ANUNȚ Asistent maternal profesionist

Notă de informare

Autoritatea Națională pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilități, Copii și Adopții, în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța, implementează proiectul „TEAM-UP - Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor” - cod proiect POCU/480/4/19/127169.
Un obiectiv al proiectului este consolidarea și dezvoltarea rețelei de asistenți maternali profesioniști la nivelul județului Constanța.
Condiții necesare pentru desfășurarea activității de asistent maternal prevăzute de legislație sunt:
- solicitanții să fie absolvenți ai învățământului general obligatoriu;
- solicitanții nu pot îndeplini cumulatv calitatea de asistenți personali și asistenți maternali profesioniști;
- solicitanții nu pot îndeplini cumulativ calitatea de pensionari și calitatea de asistenți maternali profesioniști;
- solicitanții trebuie să aibă drept de folosință asupra locuinței (demonstrat cu acte) și să asigure o cameră separată, amenajată special pentru copiii ce urmează a fi primiți în plasament;
- solicitantul trebuie să primească aviz favorabil exercitării profesiei de asistent maternal profesionist, în urma evaluării psihologice efectuată de psihologul Biroului Alternative de Tip Familial din cadrul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Constanța; evaluarea psihologică se va efectua, de asemenea, tuturor membrilor familiei cu care locuiesc persoanele care doresc să devină asistenți maternali profesioniști;
- solicitanții să aibă o stare de sănătate bună, atestată prin certificat medical eliberat de policlinica teritorială.
Persoanele doritoare se pot adresa, telefonic, de luni până joi - orele 8.00 - 16.30 și vineri orele 8.00 - 14.00 la nr. de telefon 0241/488.648 sau 0241/488.667.