Servicii ONLINE

Beneficii de asistență socială

Conform Legii nr.248/2015 privind stimularea participării în învățământul preșcolar a copiilor provenind din familiile defavorizate, se acordă stimulentul educațional sub formă de tichete sociale în valoare de 50 lei lunar.
   Dosarele se vor depune până la data de 20 în fiecare lună, la sediul Direcției de Asistență Socială Murfatlar.

CONDIȚII DE ACORDARE:
   Stimulentele educaţionale se acordă copiilor din familii defavorizate în condiţiile în care sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele criterii:
– copilul este înscris într-o unitate de învăţământ preşcolar;
– venitul lunar pe membru de familie este de până la 284 lei;
– acordarea stimulentelor educaţionale este condiţionată de frecvenţa regulată la grădiniţă a copiilor din familiile beneficiare ale stimulentului educaţional prevăzut de lege.

ACTE DOVEDITOARE NECESARE LA ÎNTOCMIREA DOSARULUI PENTRU TICHETE SOCIALE PENTRU GRĂDINIȚĂ, în funcție de caz:

ACTE NECESARE PENTRU ÎNTOCMIREA DOSARULUI:

1. Cerere și declarație pe propria răspundere tip anexa nr.1 la Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr.248/2015 privind stimularea participării în învățământul preșcolar a copiilor provenind din familii defavorizate, cu modificările și completările ulterioare;

descarcă formularul atașat la baza paginii

2. livret familie

copie

3. carte/cărți de identitate