De viitor

U.A.T.Orasul Murfatlar a depus proiectul “Dezvoltarea potentialului turistic, protejarea si promovarea mostenirii comune”  prin Programul Interreg V-A Romania-Bulgaria, Axa prioritara 2: O regiune verde,  Obiectivul specific 2.1 Imbunatatirea utilizarii durabile a patrimoniului natural, resurselor si patrimoniului cultural;  in parteneriat cu Municipalitatea  General Toshevo din Bulgaria in calitate de  Leader, iar U.A.T.Oras Murfatlar in calitate de Partener.

Prin implementarea proiectului „Dezvoltarea potentialului turistic, protejarea si promovarea mostenirii comune” si realizarea componentelor sale investitionale, se prevad urmatoarele efecte positive la nivelul orasului Murfatlar, prin reabilitarea /modernizarea si imbunatatirea functionarii casei de cultura, parcului si Monumentului Eroilor.

1. Casa de Cultura locala din Murfatlar va fi extinsa cu un nou corp de cladire, prin modernizarea corpului de cladire existent si dotarea intregii Case de cultura cu mobilier, echipamente electronice si audio-video, etc.

2. Parcul natural local va fi reabilitat, dotat si modernizat prin restructurarea cailor de acces si plimbare, organizarea de zone de interes si amplasarea de mobilier specific de parc.

3. Monumentul eroilor, parte a patrimoniului cultural local, va fi reabilitat.

Obiectivele principale pe care le au cele două municipalități în implementarea activităților proiectului sunt:

• ​​Dezvoltarea regiune bazată pe utilizarea durabilă a patrimoniului natural și cultural;
  • Promovarea patrimoniului comun în regiunea de frontieră;
  • Construirea de infrastructură care să îmbunătățească accesul la siturile naturale și culturale și promovarea unor activități naturale și culturale comune resurse;
  • Conversia regiunii de frontieră în destinația turistică preferată, culturală, istorică și ecologică;
  • Suport pentru promovarea și utilizarea potențialului patrimoniului cultural și natural prin investiții în infrastructura de turism durabil;
  • Elaborarea unei strategii și a unui plan de dezvoltare durabilă a turismului în regiunea de frontieră. Proiectul își propune să dezvolte potențial turistic și realizarea unei creșteri cu 5.000 de vizitatori și nopți turistice în regiunea transfrontalieră cu 3500 de persoane.

Aceste rezultate vor fi realizate cu ajutorul: - creșterii resurselor și mecanismelor de promovare a patrimoniului natural și cultural.
De asemenea, se va implementa un plan de promovare a patrimoniului cultural si natural din cele doua zone. Partenerii vor agrea un calendar comun de evenimente care vor cuprinde: Zilele Orasului Murfatlar si Zilele Orasului General Toshevo, in care partenerii proiectului vor participa ca gazde sau oaspeti.  Toate evenimentele comune vor fi promovate de parteneri si de agentii economici locali, astfel incat locuitorii sa participe. Acest calendar va fi popularizat si catre sectorul privat de turism.