In derulare

Descriere: Infiinţarea distribuţiei de gaze naturale în oraşul Murfatlar este un proiect cu o relevanţă deosebită întrucât contribuie substanţial la ,,Creşterea eficienţei energetice şi a securităţii furnizării în contextul combaterii schimbărilor climatice, cât şi la strategiile naţionale şi regionale de creare a noi locuri de muncă, de creştere a productivităţii, de atragere de noi oportunităţi de afaceri în zonă. In vederea creşterii gradului de confort al locuitorilor şi pentru dezvoltarea economică a zonei este necesară şi oportună investiţia privind înfiinţarea distribuţiei de gaze naturale în oraşul Murfatlar. Infiinţarea distribuţiei de gaze naturale în oraşul Murfatlar, jud. Constanţa presupune realizarea unui sistem de alimentare de gaze naturale a consumatorilor din zona sus menţionată. Obiectivul preconizat al investiţiei este realizarea unei investiţii durabile care va fi integrată în infrastrucutra existentă şi corelată cu investiţiile viitoare, în vederea conformării cu cerinţele legislaţiei în vigoare, pentru diminuarea efectelor poluării aerului şi creşterea eficienţei energetice.