Proiecte

Proiectul “Modernizare unor strazi in orasul Murfatlar” finantat prin  Programul Operational Regional 2007 – 2013, obiectivul specific al axei prioritare 1 – Sprijinirea dezvoltării durabile a oraselor – poli urbani de crestere, Domeniul de interventie 1.1 – Planuri integrate de dezvoltare urbană, Sub-domeniul: Poli de dezvoltare urbană.

In data de 02.05.2012 s-a semnat Contractul de Finantare  nr.3036 cu Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turtismului in calitate de Autoritate de Management, prin Agentia pentru Dezvoltarea Regionala Sud - Est in calitate de Organism Intermediar  pentru Programul Operational Regional  2007-2013.    Obiectivul general al proiectului il reprezinta imbunatatirea conditiilor de viata ale locuitorilor si cresterea atractivitatii orasului prin accesul la o infrastructura urbana de calitate.

Obiectivul specific al proiectului il reprezinta modernizarea infrastructurii de transport si cresterea gradului de accesibilitate a Orasului Murfatlar.
  Prin proiectul ”Modernizarea unor străzi în orașul Murfatlar” se urmărește modernizarea a unui număr de 10  străzi urbane din orașul Murfatlar, cu o lungime totală de 2,893.00 ml, după cum urmează:

Nr.crt.

Denumirea traseului

Lungimea traseului din care:

MURFATLAR

STR. VETERANILOR

TOTAL

2, 893.00

Proiectul contribuie la atingerea obiectivului strategic POR prin:

• dezvoltarea infrastructurii de transport rutiere a Orasului Murfatlar prin reabilitarea de strazi urbane;
  • imbunatatirea mobilitatii populatiei, bunurilor si serviciilor, in vederea stimulării dezvoltării economice durabile a orasului Murfatlar;
  • sprijinirea sectorului turistic (ramura a economiei recunoscuta pentru efectul de spill over asupra sectoarelor complementare) prin imbunatatirea accesibilitatii turistilor la obiectivele culturale, istorice si turistice din oras si zona metropolitana;
  • promovarea crearii de noi locuri de muncă prin imbunatatirea accesibilitatii si mobilitatii fortei de munca la zonele functionale;

Obiectivul specific al proiectului este relevant pentru obiectivul axei prioritare prin:

• imbunatatirea infrastructurii publice urbane prin:
  • reabilitarea a 10 strazi urbane;
  • reabilitarea spatiilor pietonale aferente strazilor reabilitate (trotuare);
  • imbunatatirea sistemului de marcaj rutier (marcaje rutiere longitudinale simple si duble, marcaje rutiere longitudinale transversale, indicatoare/semne rutiere;
  • reabilitarea sistemului de preluare a apelor pluviale.
  • minimizarea efectelor congestionarii urbane asupra mediului prin ameliorarea aspectelor existente: reducerea emisiilor de noxe ca urmare a decongestionarii traficului, amenajarea de spatii verzi, preluarea controlata a apelor pluviale;
  • ameliorarea confortului si sigurantei participantilor la trafic prin fluidizarea traficului si adoptarea măsurilor de sigurantă prevăzute de normele comunitare;
  • promovarea crearii de noi locuri de munca prin asigurarea conexiunii si accesibilitatii zonelor culturale, istorice si turistice ale orasului Murfatlar;
  • diminuarea costurilor de intretinere ale autovehiculelor ca urmare a  econgestionarii traficului.

Lucrarile de reabilitare a strazilor vor avea ca scop :

• aducerea structurilor rutiere la parametrii tehnici corespunzatori categoriei strazii, asigurandu-se astfel conditii optime de siguranta si confort in circulatia auto si pietonala;
  • realizarea unui profil transversal cu elemente geometrice care sa se incadreze in prevederile legale;
  • asigurarea scurgerii apelor pluviale in conditii optime;
  • tratarea in mod special a traversarii localitatii, cu prevederea de masuri de siguranta circulatiei.