Realizate

Proiectul a fost finanțat prin PROGRAMUL OPERAŢIONAL REGIONAL 2007 - 2013, Axa Prioritară 5 – Dezvoltarea durabilă şi promovarea turismului, Domeniul major de intervenţie 5.3 – Promovarea potenţialului turistic şi crearea infrastructurii necesare, în scopul creşterii atractivităţii României ca destinaţie turistică, Operaţiunea – Crearea Centrelor Naţionale de Informare şi Promovare Turistică (CNIPT) şi dotarea acestora.
AUTORITATEA DE MANAGEMENT pentru PROGRAMUL OPERATIONAL REGIONAL 2007-2013 a fost MINISTERUL DEZVOLTĂRII REGIONALE ŞI ADMINISTRAŢIEI PUBLICE, iar ORGANISMUL INTERMEDIAR PENTRU TURISM a fost AUTORITATEA NAŢIONALĂ PENTRU TURISM prin Direcţia Gestionare Fonduri Comunitare pentru Turism. Obiectivul general al proiectului la reprezentat construirea și dotarea unui centru naţional de informare şi promovare turistică în orașul Murfatlar, județul Constanţa, care să contribuie la creşterea gradului de informare a turiştilor ce vizitează orașul Murfatlar şi a tour-operatorilor cu aproximativ 20 % în primii doi ai de la finalizarea proiectului. Obiectivele specifice vizate de proiect au fost urmatoarele:

• Construirea unui centru național de informare și promovare turistică de 60 m.p. în aproximativ 5 luni.
  • Dotarea centrului și transformarea sa într-un centru funcțional
  • Realizarea unui website care să cuprindă un sistem integrat și informatizat de prezentare
  • Promovarea potențialului turistic Murfatlar și valorificarea acestuia prin crearea unui centru național de informare și promovare turistică
  • Informarea turiștilor și promovarea zonei Murfatlar la final de proiect ca urmare a implementării proiectului
  • Distribuirea de materiale promoționale pentru turiști
  • Realizarea și dotarea unui centru național de informare și promovare turistică la standarde europene.
  • Crearea a două noi locuri de muncă în cadrul centrului, până la finalizarea proiectului.

Perioada de implementare a proiectului a fost de 10 luni între 26.02.2015-25.12.2015. Valoarea totală a proiectului a fost de 620.341,29 lei iar valoarea totală eligibilă a proiectului a fost de 589.032,95 lei din care: valoarea eligibilă nerambursabilă din FEDR 532.309,08 lei, valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional 44.943.21 lei și cofinanţarea eligibilă a beneficiarului 11.780,66 lei.